Prodej uzenářských

výrobků

Textové pole: Prodejna U Jiříka
Grilování



Copyright © 2021, U Jiříka prodejna uzenin All Rights Reserved | Webdesign by  GVR ING, s.r.o.

Textové pole: Speciality
GRILOVÁNÍ
Textové pole: Grilování


Obr. Grilování 


obr. steak na grilu
Grilování je tepelná úprava pokrmu, při které na pokrm dopadá tepelné záření. Tepelné záření bývá vyvolané elektrickou topnou spirálou (v troubě, v mikrovlnné troubě kombinované s grilem) nebo žhnoucími kusy paliva (otevřená ohniště). Teplota okolního vzduchu při grilování by neměla být příliš velká, aby nedocházelo ve větším měřítku k jinému způsobu předávání tepla. Proti připálení povrchových vrstev se pokrm polévá šťávou. K tomu, aby došlo k dostatečné tepelné úpravě i uvnitř pokrmu, jsou pro grilování vhodnější tenčí kousky. Pokrm lze před přípravou vhodně okořenit.
Přímá metoda grilování spočívá v přímém působení žáru na pokrm. Tato metoda je vhodná hlavně pro jídla, která grilujeme méně než 30 minut. Jedná se především o steaky, hamburgery, klobásy nebo kotlety.
Nepřímá metoda grilování spočívá v umístění zapékací misky mezi dva zdroje tepla. Poklice grilu nám umožňuje rovnoměrné proudění teplého vzduchu, stejně jako je tomu v horkovzdušné troubě. Pro tuto metodu jsou vhodné pokrmy, které vyžadují dlouhodobější tepelnou úpravu (velké kusy masa).
Další metodou pro grilování masa je tzv. grilování na kamenné desce. Toto grilování je nejen velmi příjemné, ale i zdravé, tzn. bez strašáku karcinogenních látek, tuku a přitom se zachováním všech chutí i vůní propečeného masa. Kámen se nejčastěji vyrábí z jemně nebo střednězrnné žuly. Má většinou obdélníkový nebo čtvercový tvar a tloušťku tři centimetry. Je možné jej zkombinovat s mnoha typy dnes dostupných grilů.
Grilování na lávových kamenech. Tento typ grilování se používá především u plynových typů grilů. Jako topné medium je zde použit propan-butan, který předává teplo na drť z lávových kamenů umístěných nad plynovými hořáky. Nevýhodou tohoto typu grilování je možnost vzplanutí odkapávajícího tuku na lávové kameny, a negativní ovlivnění chuti grilovaného jídla připáleným tukem. Významná jsou zde i zdravotní rizika díky vzniku karcinogenních látek vznikajících z připáleného se tuku s grilovaného masa.
Textové pole: Steak


Obr. Steak servírovaný s trochou másla a hub.
Steak je plátek masa ukrojený přes vlákna z většího kusu masa, obvykle hovězího nebo obecně červeného. Steaky se obvykle upravují grilováním nebo pečením na pánvi. Protože se připravují rychle, s použitím suchého tepla a podávají se v celku, jsou použity vždy nejlepší části zvířete.

Zásady správného grilování
Vždy a zásadně používáme  kvalitní, odleželé  maso  drůbež. Mělo by být co nejlibovější a prosté kůží.
Maso před grilováním zpravidla nemyjeme, jeho povrch  otřeme  čistou vlhkou utěrkou.
Oblíbeným způsobem je před grilováním maso, ale i zeleninu a ryby marinovat,  pokrmu to dodá výraznou chuť. Marinované potraviny uchováváme  vždy v chladu. Solíme, respektive se solí až hotový pokrm, a to i s ohledem na další ingredience na na stole.
Gril vždy předem patřičně rozehřejeme, stupeň tepla či žhavosti uhlí volíme podle druhu potraviny.
Grilovací jehlu nebo rošty před použitím potřeme olejem nebo kůží ze špeku, aby se na ně maso nepřichycovalo.
Maso obracíme kleštěmi, nikdy do něj nepícháme vidličkou, aby nevytékala šťáva.
Ryby griluemei pokud možno celé, používáme speciální košíky, aby se jemné maso ryb nerozpadlo.
Uzeniny vybíráme masité, nikoliv plné strouhanky. Uzené maso nepoužíváme, protože se pro grilování nehodí !!
Tvrdší druhy zeleniny před grilováním máčíme 15 minut ve studené vodě, aby zelenina zůstala křehká.